Your True Food Cost: Cut the Cost of a Cheeseburger & Fries!


Your True Food Cost: Cut Costs with a Homemade Cheeseburger Recipe! | thegoodstuff

A cheeseburger and fries are one of those menu items you think is a great budget pick, but by the time you add tax and tip a dinner for two is over 30 bucks!

When I was growing up, once a month my parents would take all five of us kids to Denny’s for their British Burger. It was my favorite night of the month. I loved those burgers — I relished every bite!

Inject some major flavor into your burgers with our Bacon & Guac Turkey Burger recipe or our Ravioli-Stuffed Cheeseburgers recipe!

Denny’s Double Cheeseburger, $39.96 for 4 servings

Your True Food Cost: Cut Costs with a Homemade Cheeseburger Recipe!

Source: Denny’s

Denny’s is still a good spot to get a good deal on a burger with lettuce, tomato, red onion, and pickles plus an order of fries, but the average cost of just one double cheeseburger would run you more than $10 after tax (and tip if you’re dining in)!

Final breakdown: $9.99 per serving, minus tax and tip

Homemade Cheeseburger Recipe with Fries, $10.96 for 4 servings

Your True Food Cost: Cut Costs with a Homemade Cheeseburger Recipe!

If you’re looking for a cheaper way to reproduce Denny’s famous cheeseburger recipe, check out my cost breakdown for the ingredients you need to build an amazing cheeseburger right at home.

I used local sales to match up the best prices for each ingredient, so be sure to check your local grocery store’s website for weekly specials and clip online grocery coupons, too!

Final breakdown: $2.74 per serving — that’s $7.25 less per serving than Denny’s burger!

Ingredients cost

• Ore Ida Golden Fries (4 servings): 96 cents
• 2 pounds ground beef: $5.60
• 4 buns: $1.24
• 4 slices American cheese: 68 cents
• 8 dill pickle slices: 84 cents
• 1/2 onion, sliced: 32 cents
• 1/2 tomato, sliced: 84 cents
• 7-8 slices lettuce: 48 cents

They always say cutting out fast food and restaurant dinners can save you lots of money in the long term, and the math here proves it. Next time your family gets the urge to go out and splurge on burgers, whip some up on the grill or stove for much, much less instead!

Your turn! Do you have a favorite restaurant meal you’d like to learn the real cost of or find a recipe for? Let me know in the comments below.


Comments